logo
Пн-Пт - з 9:00 до 19:00, Сб - з 10:00 до 17:00
Пародонтологія та гігієна

Пародонтологія та гігієна

Професійна гігієна порожнини рота — комплекс заходів, який спрямований на зняття зубних відкладень (зубного каменю і нальоту), полірування і ремінералізацію зубів.

Причин утворення зубного нальоту і каменю дуже багато: спосіб життя (кількість вживання кави, чаю і т.д.), шкідливі звички, особиста гігієна (якість зубної щітки, техніка чистки), в’язкість і склад слини, стан прикусу.

Варто зазначити, що зубний наліт — джерело інфекції не тільки для ротової порожнини, але і для всього організму. Чистка проводиться лікарем-стоматологом і складається із зняття зубного каменю ультразвуком, видалення нальоту методикою Air-Flow, полірування і ремінералізації зубів.

Такий комплекс гігієнічних процедур проводиться як дорослим, так і дітям. Професійну гігієну рекомендується повторювати кожні півроку, але точну частоту проведення процедури визначає лікар-гігієніст персонально для кожного пацієнта, враховуючи всі особливості організму.

Не менш важливими, при проведенні професійного чищення зубів, є індивідуальні рекомендації фахівця: підбір засобів по догляду за порожниною рота, складання плану профілактичних заходів, навчання правилам щоденної гігієни.

Пародонтит — це прогресуюче запалення, а потім і руйнування навколозубних тканин — пародонтальної зв’язки, яка утримує зуб в лунці, і кістки навколо зуба. Причина пародонтиту — це мікроорганізми, які формують біоплівку на поверхні зуба. При поганій гігієні порожнини рота, а також при наявності пломб або коронок з нависаючими краями, або інших елементів, які затримують наліт, зубні відкладення — наліт і камінь — скупчуються в місці прикріплення ясен до зуба, поступово руйнуючи це прикріплення. Цей процес може відбуватися майже непомітно для пацієнта. При цьому мікроорганізми проникають під ясна і починають колонізувати поверхню кореня зуба, руйнуючи кісткову тканину. Зуби при цьому можуть зміщуватися, ставати рухомими, аж до мимовільної їх втрати.

Як лікувати пародонтит? На жаль, вилікувати пародонтит в повному сенсі цього слова — відновити цілісність пародонтальних тканин — неможливо. Пародонтальна зв’язка не піддається повному відновленню. Однак, процес її руйнування можна зупинити і ефективно перешкоджати йому в подальшому. Частковому відновленню піддається і кісткова тканина, яка оточує зуб.

Лікування пародонтиту — тривалий і трудомісткий процес. Лікування може бути консервативним, тобто не включати хірургічні етапи; однак, при сильному руйнуванні оточуючих зуб тканин може знадобитися хірургічне втручання, аж до видалення зуба.

Основою лікування пародонтиту на будь-якій стадії є видалення зубних відкладень і мікробної плівки, полірування поверхні зуба і максимально ефективне і тривале підтримання її в такому стані. Для цього лікар-пародонтолог або (на першому етапі) гігієніст проводить професійну гігієну — видаляє зубний камінь ультразвуком і ручним інструментом, потім знімає наліт Air-flow – спеціальним порошком, який в суміші з водою під тиском видаляє мікробну плівку. Залежно від кількості зубних відкладень і інтенсивності запалення ясен навколо зубів таку процедуру повторюють один або кілька разів. Розширеним варіантом професійної гігієни є кюретаж — видалення підясенних зубних відкладень з зубоясенних кишень за допомогою спеціальних інструментів.

Професійна гігієна — це найважливіший етап лікування, але не менш важливий домашній догляд за порожниною рота. Лікар-пародонтолог становить індивідуальні рекомендації для кожного пацієнта: домашня гігієна може включати використання певних зубних паст, щіток, йоржиків, флосів або іригатора. Саме ретельна щоденне чищення зубів — запорука успіху лікування!

Якщо тільки консервативного лікування недостатньо, на допомогу приходять хірургічні методи лікування пародонтиту. Клаптева операція — це видалення підясенного каменю, ураженого цементу зуба, змінених тканин навколо зубів з наступною пластикою зубоясенних кишень. Для відновлення втраченої кісткової тканини при цьому використовують різні матеріали,які заміщають кістку, мембрани, спеціальним чином оброблену венозну кров пацієнта.

Лікування пародонтиту не обмежується тільки цими етапами. При наявності вторинних зсувів зубів проводять ортодонтичне лікування, а потім шинування зубів — зв’язування їх в блок. Всі ці етапи можуть бути цілком косметичними і непомітними для оточуючих. Повернення зубам їх нормального положення дуже важливо, інакше зуб при жувальному навантаженні діє як важіль, ще більше зміщуючись в кістці! Шинування необхідно, щоб стабілізувати зуби, зменшити їх рухливість і розвантажити їх. Дуже важливу роль в лікуванні пародонтиту грає також протезування. Якщо будь-які зуби відсутні (а це, як правило, бічні зуби, які мають основне жувальне навантаження), відновлення цілісності зубних рядів дозволяє зменшити навантаження на наявні зуби.

Якщо пародонтит, на щастя, не торкнувся Вас, але у Вас є дентальні імплантати — не слід забувати про ретельний догляд за ними. Гарна гігієна є одним із критичних моментів, які дозволяють імплантантам функціонувати довго. Найменше ж скупчення зубних відкладень на поверхні імплантатів може викликати запалення тканин навколо них — періімплантит, який часто закінчується втратою імплантату. Щоб уникнути появи запалення тканин навколо імплантату, необхідно ретельно дотримуватися гігієни порожнини рота (ми рекомендуємо користуватися іригатором) і не забувати про регулярні огляди у Вашого лікаря або пародонтолога.

Важливо знати, що професійна гігієна при наявності імплантатів відрізняється від цієї процедури у природних зубів. Для цього використовуються спеціальні пластикові насадки, які дозволяють уникнути пошкодження поверхні імплантату, і спеціальні порошки, які не ушкоджують ніжне з’єднання тканин ясен і імплантату.

записатися на прийом