logo
Пн-Пт - з 9:00 до 19:00, Сб - з 10:00 до 17:00
Ортогнатична хірургія

Ортогнатична хірургія

Порушення прикусу можуть бути викликані зміною положення зубів – тоді вони називаються зубоальвеолярні. Також вони можуть бути пов’язані зі зміною розміру і форми щелеп, в цьому випадку вони називаються скелетними. Лікування зубоальвеолярних порушень, як правило, не доставляє  труднощів: в цьому випадку правильне положення зубів досягається їх переміщенням в кістку, яка їх оточує. У разі вираженої невідповідності розміру щелеп кісткової тканини для такого переміщення зубів – компенсації – як правило, недостатньо. Крім того, порушення розміру щелеп зазвичай призводять до суттєвих змін зовнішнього вигляду особи пацієнта. В цьому випадку методом вибору є ортогнатична хірургія, яка дозволяє нормалізувати розміри і положення щелеп, створити правильне змикання зубів, радикально поліпшити зовнішній вигляд обличчя пацієнта.

Суть операції полягає в переміщенні однієї або обох щелеп і / або зміні їх розміру. Таким чином можна створити візуальний баланс структур лиця, домогтися його симетрії, отримати правильне змикання зубів і естетичну усмішку.Операція виконується в умовах стаціонару із загальним знеболенням. Всі розрізи при цьому – внутрішньоротові. Тривалість такого втручання на двох щелепах – від чотирьох до семи годин. Пацієнта виписують, як правило, на четвертий день після операції. Щелепи фіксуються в новому положенні спеціальними титановими пластинами. Згодом їх можна зняти, але це не обов’язково.

Планування ортохірургіі – мабуть, не менш важливий і складний етап, ніж сама операція. Для гарного її результату необхідно скласти план потрібних змін і потім точно візуалізувати все переміщення щелеп згідно цього плану. Планування проводиться на основі комп’ютерної томограми черепа пацієнта, зробленої зі спеціальним прикусним шаблоном і мітками вертикальної осі; крім того, необхідні фотографії лиця і клінічний огляд. Коли всі необхідні дані отримано, складається і візуалізується план лікування. Надалі за цим планом робиться шаблон, який дозволяє реалізувати нове просторове положення щелеп. Цей шаблон і використовується на операції. ВАЖЛИВО! Без шаблону можна провести оперативне втручання на одній (як правило, нижній) щелепі. Однак, це не означає, що така операція не планується! Навіть в цьому випадку необхідна хоча б двомірна візуалізація майбутніх змін! Гарне планування операції – це необхідна умова її успіху!

Ортодонтична підготовка створює майбутній прикус пацієнта і основу для проведення операції. У момент операції при створенні нового взаємного положення щелеп зуби повинні ідеально зімкнутися в новому прикусі. Цей новий прикус потрібно створити. Вся справа в тому, що при виражених порушеннях форми і розміру щелеп положення зубів змінюється для забезпечення функції жування і стає вимушеним. Це називається компенсацією, і при цьому положення зубів сильно відрізняється від норми – тобто того,  чого ми прагнемо після операції. Тому до проведення самого ортохірургічного втручання потрібна ортодонтична підготовка – носіння брекет-системи. Її мета – декомпенсація, тобто переміщення зубів в те положення, яке вони займуть після операції. На операцію пацієнт йде з брекет-системою: саме за неї щелепи будуть фіксуватися один до одного за шаблоном під час втручання.

Підготовка до операції відбувається з використанням брекет-системи. Система фіксується на обидва зубні ряди. З її допомогою зуби переміщуються в те положення, яке вони будуть займати після операції. Змикання зубів в процесі підготовки до операції, як правило, погіршується, так як звичні контакти верхньої і нижньої щелеп змінюються. Готовність до операції визначається зіставленням зубів на гіпсових моделях. Для цього під час корекції брекет-системи знімаються відбитки, а потім по ним відливаються і зіставляються моделі.

Обов’язковою умовою проведення операції є видалення всіх восьмих зубів, або зубів мудрості, незалежно від того, прорізалися вони чи ні. Це необхідно, тому що місце їх розташування якраз є зоною оперативного втручання. Необхідно видалити восьмі зуби хоча б за півроку до операції, щоб кісткова тканина на їх місці добре відновилася. Іноді при підготовці до ортогнатичної  операції необхідно видаляти премоляри. Так буває, коли місця в зубному ряду критично мало, і при цьому є ще суттєві невідповідності розміру щелеп. У таких випадках можлива установка розширюючого апарату на верхню щелепу, хірургічне розширення верхньої або нижньої щелепи, сегментація верхньої щелепи (хірургічний поділ її на кілька фрагментів під час операції).

Відновлення після операції – індивідуальний процес. Як правило, пацієнт після операції перебуває в стаціонарі три-чотири дні. Після операції розвивається досить виражений набряк. У випадках, коли необхідно зменшити розмір нижньої щелепи, після операції пацієнтові може бути складно говорити і ковтати, але ці явища швидко проходять. При висуванні нижньої щелепи вперед таких труднощів зазвичай не виникає.

Через два тижні набряк стає істотно менше і продовжує зменшуватися в подальшому. До чотирьох місяців після операції він практично непомітний. Проте, остаточно м’які тканини після операції формуються протягом року.

Після операції необхідно носити напрямні еластики. Це гумки, які можуть вдягатися або на спеціальні гвинти – мікроімпланти, які тимчасово встановлюються між зубами, або ж на брекети. Вони утримують нижню щелепу в новому положенні, поки до нього не звикнуть м’язи. Зазвичай це близько двох місяців.

Жувати після операції не можна як мінімум півтора місяця. Їжа в цей час подрібнюється блендером. Потім можна зменшувати ступінь подрібнення і до двох місяців після операції обережно пробувати жувати м’яку їжу – омлет, кашу, м’який м’ясний фарш. До трьох-чотирьох місяців після операції відкривання рота відновлюється і при неускладненому загоєнні можна повертатися до звичної їжі.

Брекет-система знаходиться на зубах пацієнта і після операції. З її допомогою фіналізується положення зубів і остаточно встановлюються правильні контакти між верхньою та нижньою щелепою. Зазвичай цей процес займає до півроку.

Перший час нове положення фрагментів щелеп утримують титанові пластини, якими вони скріплені. Потім кісткова тканина зростається і пластини можна знімати, хоча це не обов’язково. Раніше фрагменти щелепи фіксували дротом – так званим кістковим швом. Цей метод давно не застосовують, так як така фіксація недостатня і фрагмпенти можуть зміститися – тоді операцію доведеться переробляти.

Коли брекет-система знімається, встановлюються ретейнери. Це спеціальний дріт, який приклеюється до зубів зсередини. Ретейнер може бути і знімним – прозора капа або пластинка (Хоулі-ретейнер). Його мета – запобігти мінімальним зміщенням зубів, як і після звичайного ортодонтичного лікування. Глобально ж результат лікування утримується правильними контактами зубів верхньої і нижньої щелепи.

Як правило, порушення розвитку і росту однієї щелепи тягне за собою зміну другої. Тому в більшості випадків оперативне втручання виконується на обох щелепах. Особливо це стосується випадків з надмірним розвитком нижньої щелепи – верхня щелепа у таких пацієнтів, як правило, недостатньо розвинена, що створює візуальний дефіцит середньої зони особи, сплощення його середньої третини. Операція тільки на нижній щелепі в таких випадках абсолютно не дасть бажаного ефекту! Те ж саме стосується і пацієнтів з асиметричними деформаціями – неможливо позиціонувати нижню щелепу рівно по нахиленому верхньому зубному ряду.

Коли ж можна обійтися операцією тільки на нижній щелепі? Зазвичай це пацієнти з недостатнім розвитком нижньої щелепи (скелетним дистальним прикусом) без асиметрії лицьового скелета.

Ортогнатична операція не є операцією за життєвими показаннями. Вибір пацієнта її перенести – це вибір правильного плану лікування. Бувають випадки, коли з операцією ми отримаємо кращий результат, ніж без неї; бувають випадки, коли без операції досягти корекції прикусу неможливо.

Load More